Ortodontik Tedavi

Ortodonti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

izmirde-ortodonti-merkezi

Ortodonti Nedir ?

Dişlerin Çene Çemikleri üzerinde estetik olarak durmaları ve görevlerini yapacak biçimde yerleştirilmesiyle uğraşan Diş Hekimliği dalıdır. Bu dalga çalışan hekimlere Ortodontist denir.

Çapraşıklık Neden Olur ?

Ortodontik bozuklukların sebeplerinde kalıtımsal faktörler olduğu gibi çevresel faktörlerde oldukça önemlidir. Yani; ağızdan nefes alıp vermek, parmak emmek, dudak emmek, dil emmek, tırnak ısırmak, kalem ısırmak, uzun süre biberon kullanmak veya emzik kullanmak (4 yaşından sonra kalıcı iskeletsel bozukluklara sebep olur), üflemeli bir çalgı çalmak… gibi alışkanlıklardan dolayı olabilir. Ayrıca çocuklarda sık görülen bademcik, geniz eti sorunları da zamanında müdahale edilmezse çene ve yüz sisteminde kalıcı bozukluklara neden olmaktadır.

Çapraşıklık Nasıl Tedavi Edilir ? Tedavi Yaşı Varmıdır ?

Genellikle çapraşıklık tedavisinde akla ilk gelen Diş telidir.Bu tedavide kullanılan pek çok farklı aygıt ve yöntem bulunmakla birlikte, diş teli denildiğinde ise ilk akla gelenler braketlerdir. Braketler, küçük kare şeklinde metal yapıdadırlar ve dişlerin üzerine yapıştırılırlar. Bu braketlerin oluklarından bir ark teli geçer. Dişler ark telinin uyguladığı kuvvetin, braketler vasıtasıyla dişe uygulanmasıyla dişler yer değiştirir, düzelir.Her Tedavide olduğu gibi bu tedavide de erken tedbir almak tedavi sürecini oldukça kısaltabilmektedir. Her yaş grubundan insan bu tedavi yöntemi ile sağlıklı dişlere kavuşabilir.

Tedavi Nekadar Sürer ?
Kişinin Diş, çene yapısına göre çok değişiklik göstermekle birlikte ortalama 1,5-2 Yıl sürmektedir.Nadiren Yetişkin hastalarda daha uzun sürebilmektedir.Her Kontrol muayenesi Yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.