Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Hastalıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

dis-eti-hastaliklari-izmir

Diş Eti Hastalıkları ( Periodontoloji ) Nedir ?

Periodontoloji; dişleri çevreleyen yumuşak ve sert yapılarını araştıran, bu dokuları etkileyen hastalıkları teşhis eden, tedavilerini uygulayan akabinde kazanılan sağlığın sürekliliğini sağlayan diş hekimliği dalıdır. Periodontal hastalık ise, diş eti ve dişleri çevreleyen bu yumuşak ve sert dokuları etkileyen iltihap durumudur

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri Nelerdir ?

-Ağız kokusu,
-Dişlerin sallanması,
-Diş etlerinde çekilmeler,
-Soğuk içeceklere karşı aşırı hassasiyet,
-Dişlerin eskisi gibi kapanmaması,
-Dişleri fırçalama esnasında meydana gelen kanamalar,
-Dişler arasında yeni oluşan boşluklar,
-Ağızda sürekli olarak oluşan yaralar,
-Diş etlerinde meydana gelen şişlik ve kızarıklıklar.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Bütün Diş Eti Hastalıkları Uzman Hekimlerimizce uygulanan tedavilerle önlenebilmekte ve kontrol altına alınabilmektedir.Tabi bu noktada en önemli unsurlardan birisi diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi tedaviye erken başlanmasıdır.İkinci bir unsur ise Uzmanlarımızca Tedaviden sonra hastaya verilen diş ve diş eti temizliği eğitimidir.Böylelikle tedaviden sonra diş ve diş etinin sağlıklı kalması sağlanır.

Diş Eti Hastalıklarında unutulmaması gereken unsur; Diş eti hastalıklarında kesinlikle bilinçsiz şekilde ilaçlar kullanılmamalıdır. ( Ağrı Kesici,Antibiyotik, Vitamin vs.) Bilinçsiz şekilde ilaç kullanımı diş eti hastalığının daha ilerlemesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda en doğrusu Uzman hekimlerce verilen yönergelere uymaktır.

Diş Eti Hastalıklarının erken döneminde özel dental robotlar kullanılarak diş taşları, diş plakları temizlenir. Duruma göre Diş kök yüzeyi düzleştirme ( küretaj ) işlemi yapılır. Diş eti tedavisin başlangıç aşamasında, diş etine uyumlu olmayan veya şekli doğru olmayan protezler düzeltilir, çürük dişler tedavi edilir, kötü yapılmış dolgular kaldırılır ve yeniden dolgu yapılır, kurtarılamayacak haldeki dişler çekilir. Böylece diş ve diş etlerinde bakterilerin çoğalmasını sağlayan faktörler ortadan kaldırılır.

Daha ilerlemiş diş eti hastalıkları ise ne yazıkki cerrahi müdahale gerekebilir. Bu yüzden Erken tedavi çok önem arz etmektedir