Çürük Diş Tedavisi

Çürük Tedavisi Yapılan 40 000+ fazla Diş %100 Memnuniyet

Çürük Diş Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

curukdis-nasil-tedavi-edilir-izmir
izmirde-curuk-dis-tedavi

Diş Çürüğü Nedir ?

Diş Çürüğü; Dişlerde görülen koyu renklenmeler ve küçük oyuklara verilen genel addır. Kesinlikle önlenebilir bir hastalıktır. Hemen hemen her insanda görülmekte olup çok nadir insanlarda çürük diş görülmez.

Dişlerimiz Neden Çürür ?

Ağızda bulunan bakteriler, yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturur.Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu bozarak dişin minesinin bozulmasına sonrasında ise dişin çürümesine yol açar. Diş çürümesinin en büyük etkenleri; bakteri plağı ve özellikle karbonhidratlı yiyecekler olduğu gibi dişin yapısı ve tükürüğün bileşimide oldukça önemlidir.

Çürük Dişi Nasıl Anlarız ?

Çürük ve oyulmuş bir diş, ağıza bakıldığında diş üzerindeki koyulukla kolayca tanınabilir. Fakat bazı durumlar çürük çukurcuğu gizli kalmaktadır. Ve ancak diş hekimi ancak yardımcı tanı araçlarıyla (Diş Röntgeni vs.) teşhis koyabilir.

Genellikle çürük, diş tümsekciklerinde yani dişlerin birbiriyle kesiştiği yerde veya dişin boyun kısmında görülür. 2. çeşit olan İki diş arasında kalan çürükler ise uzun süre fark edilmezler. 2. tür olan gizli çürüklerde “… akşam yemek yerken bir de baktım dişimin bir kısmı ağzımda…” denildiğini sıklıkla duyarız.

Diş çürüğünde bir sonraki aşama; Soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi tüketiminden sonra dişte başlayan ağrılardır. Ağrının şiddeti kişiden kişiye göre değişmektedir. Diş çürüğü yok edildiğinde diş ağrısıda geçer; tedavi edilmeyen çürüklerde ise ağrılar bir süre sonra devamlı olmaya başlar.

Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir ?

Öncelikle hastanın işlem esnasına ağrı, acı hissetmemesi için lokal anestezi ile diş ve çevresi uyuşturulur. Sonrasında; Mine ve dentin çok sert yapılar olduğu için çürüğü temizlerken bu yapıların kaldırılır. Çürük, “frez” dediğimiz özel uçlarla temizlenir. Son Aşama ise frez ile temizlenen çürük yerinin dolgu ile doldurulmasıdır. Bu işlemler 15-20 dakika içerisinde tamamlanır hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.